Order History  

Lifepac 4th Grade Math

Regular:$69.95   You Save:$6.99   No Coupon Necessary
Sale Price: $62.96


SKU Number: MAT0415
In Stock
 
Quantity:
Sale Price: $62.96
You Save:$6.99
Regular:$69.95

Brand New

Authorized Distributor

Lowest Price Allowed

More Information

Sample Pages:

Want to multiply your student's' achievements in math? Give them LIFEPAC 4th Grade Math! Appealing lessons cover: Whole Numbers Multiplication, Sequencing and Rounding, Lines and Shapes, Division and Measurements, and Decimals and Fractions. Students stay engaged from unit to unit because concepts are simply explained and fun to do. This course also examines numbers to 100,000s, plane and solid shapes, and division with 1-digit divisor, along with improper and mixed fractions. Cross multiplication, charts and graphs are also part of the curriculum. The LIFEPAC 4th Grade Math Set contains ten worktexts and a teacher's guide. (these may also be purchased individually).